Spectacol sub panou

5 Decembrie 2021, autor: Ionut Greere

Baschetbaliștii au câștigat disputa cu Athletic Constanța, scor 95-83, în etapa cu numărul 10 din Liga Națională.

Alb-albaștrii s-au aflat în avantaj în primul sfert al întâlnirii, însă oaspeții au revenit și au restabilit egalitatea după un buzzer-beater al lui Ștefan Gribinic. Oaspeții au fost mai lucizi în partea a doua doua din prima repriză și au intrat la pauza mare în avantaj de patru puncte, 47-43.

Băieții lui Michalis Kakiouzis au revenit puternic de la cabine și nu a mai dat nicio șansă adversarei. După un parțial de 9-0 în debutul sfertului 3, cu Michael Qualls într-o nouă zi de excepție, alb-albaștrii au reușit 30 de puncte, ce i-au adus la 13 puncte diferență înaintea ultimelor 10 minute de joc (73-60).

Diferența s-a mărit în ultimul sfert și la 18 puncte. Antrenorul elen al formației noastre a introdus pe parchet și tinerii jucători din lotul echipei, iar scorul final a fost 95-83.

Michael Qualls a totalizat 34 de puncte,7 recuperări și 3 pase decisive. Troy Franklin a avut un double double cu 16 puncte și 12 pase decisive, iar Josh Hawley a adăugat 13 puncte și 8 recuperări.

Formația noastră ocupă în prezent locul 3 în Liga Națională, cu 7 victorii și 3 înfrângeri.

În etapa următoare, SCM Universitatea Craiova se deplasează în capitală pentru meciul cu Steaua București.

© 2020 SCM Craiova. Toate drepturile rezervate.