Final… victorios

13 Mai 2021, autor: Flavius Dinca

Meci electrizant în Sala Traian din Rm. Vâlcea. SCM Craiova şi HC Zalău au evoluat spectaculos, iar la ultima fază a jocului, elevele pregătite de Bogdan Burcea s-au impus cu 25-24 (12-12), într-un meci din etapa a 22-a din Liga Florilor.

Începutul partidei a aparţinut adversarelor, care au condus cu 3-1, 4-2 şi 6-3, dar sportivele din Bănie au revenit rapid şi au preluat conducerea cu 8-7. Din acel moment, SCM Craiova a condus la un gol sau două diferenţă, însă la pauză scorul a fost egal: 12-12.

Repriza secundă s-a desfăşurat tot sub semnul echilibrului, golul victoriei fiind reuşit în ultima secundă, de Cristina Zamfir.

După acest rezultat SCM Craiova se află pe locul 10, cu 24 puncte, iar în etapa viitoare, va întâlni tot la Rm. Vâlcea, sâmbătă. 15.05.2021, ora 19:45, pe CS Rapid Bucureşti. Chiar dacă fetele noastre au dorit să-și apropie victoria din timp, adversarele au revenit de fiecare dată pe tabelă.

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Cace (2 g.), Şelaru (1 g.), Ţicu (10 g.), Andrei, Nica (1 g.), Crăciun (3g.), Zamfir (8 g.), Tudorică, Orșivschi, Ion, Colac, Gogoșeanu, Adespii, Savu.

Antrenori: Bogdan Burcea, Costin Dumitrescu, Grigore Albici

© 2020 SCM Craiova. Toate drepturile rezervate.