Turneul 12 - și miza calificării în Play-off!

Turneul 12 - și miza calificării în Play-off!

15 Aprilie 2021, autor: Petrișor Albu


S.C.M. Craiova va organiza în zilele de 18 și 19 aprilie unul din turneele arondate etapei a 12-turne din cadrul Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Competiția programată a se desfășura în Sala Polivalentă, din Craiova, se anunță a fi una dintre cele mai interesante ale etapei, la turneul din Cetatea Băniei participând pe lângă echipa noastră - S.C.M. ”U” Craiova, formațiile: A.C.S. ”U” BT Cluj Napoca, C.S. Dinamo București și C.S.A. Steaua București.

Programul complet al turneului este următorul:

Duminică, 18 aprilie 2021:

17:30: A.C.S. ”U” BT Cluj Napoca – C.S. Dinamo București

20:15: C.S.A. Steaua București – S.C.M. ”U” Craiova

Luni, 19 aprilie 2021.

16:30: C.S. Dinamo București – C.S.A. Steaua București

19:15: S.C.M. ”U” Craiova – A.C.S. ”U” BT Cluj Napoca

La două zile după acest turneu se va disputa miercuri,  21 aprilie 2021, de la ora18.00  partida

S.C.M. ”U” Craiova – C.S. Dinamo București, joc restant.

Despre jocurile echipei noastre antrenorul principal al formației de baschet masculin S.C.M. ”U” Craiova, Aleksandar Todorov, a ținut să facă următoarele precizări:

” O să fie un turneu dificil deoarece jucăm 3 meciuri în 4 zile. Două dintre acestea o să fie cu echipe care se bat pentru un loc în play-off. Încercăm să pregătim cât mai bine meciul cu Steaua știind că pentru ei este ultima șansă de a se clasa pe locul 8, implicit de a intra in play-off. O sa vina motivați să câștige.

Totodată, o victorie pentru noi înseamnă garanția de a fi în sferturile de finală.

După meciul cu Steaua, vom juca cu formația din Cluj, echipă care nu a pierdut niciun meci pana acum, iar miercuri cu Dinamo, o altă echipă care își dorește victoria împotriva noastră pentru a prinde un loc în play-off. 

Sper să trecem cu bine de testul Covid și să fim sănătoși pe toata perioada turneului.”


© 2020 SCM Craiova. Toate drepturile rezervate.
Developed by tibis.