Am învins Timișoara în campionat. Ne reîntâlnim și în Cupă

18 Decembrie 2021, autor: Ionut Greere

Baschetbaliștii de la SCM Universitatea Craiova au învins SCM OHMA Timișoara, scor 82-76, sâmbătă, cu numărul 12 din Liga Națională.

Gruparea antrenată de Michalis Kakiouzis a dominat disputa de pe Bega și a intrat la pauza mare cu 21 de puncte diferență, 47-26 (18-13, 29-13). Sfertul al 3-lea nu a adus schimbarea., iar scorul înantea ultimelor 10 minute de joc a fost 67-47 pentru alb-albaștrii.

Timișoara a redus din ecartul de pe tabela de marcaj în ultima secvență a disputei, însă soarta partidei era deja scrisă.

Cei mai buni marcatori au fost Troy Franklin, care a avut 21 de puncte și 8 pase decisive, iar Bogdan Țîbîrnă,  cu 16 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Cele două echipe se reîntâlnesc în sferturile de finală ale Cupei României. Turul se joacă pe Bega (23 decembrie, de la ora 17:30), iar returul pe 29 decembrie, de la ora 17:00, la Craiova.

© 2020 SCM Craiova. Toate drepturile rezervate.